امروز دوشنبه 29 مهر 1398 - Tue 10 22 2019

آخرین زمان بروزرسانی 07:27:13

خبر خوان

فیس بوک

تیوتر

بشر-انسان-آدم(دیرین مردم شناسی از دیدگاه مهندسی ) 2

  • مشاهده در قالب PDF
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 

به نام خدا

بشر- انسان - آدم - قسمت دوم دیرین مردم شناسی از دیدگاه مهندسی  گرد آوری و تحقیق و تحلیل مهندسی از فضل الله نمازی میبدی

اکنون به برخی گونه های معروف و معتبر انسانهای نخستین  وکیفیت زندگی و سرگذشت آنها می پردازیم انگیزه نام گذاری آنها در اکثر موارد در درجه اول محل کشف سنگواره آنها بوده است که با پیشوند هومو که اشاره به  انسان بودن آنها ، و در درجه دوم قدمت و توانائی های آنها دارد.

1- هومو ارکتوس ها یا انسانهای راست قامت ، دمانیسی ها و هوموفلورزینسیس ها

هومو ارکتوس ها معتبر ترین گونه های انسان از نظر بقا به مدت حدود دومیلیون سال و تقریبا حضور در تمامی نقاط دنیا که بسیاری منشا پیدایش آنها را آفریقا دانسته اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


تا مدتی قبل در اواسط  دهه 1980 دانشمندا نی که شدیدا به آفریقا به عنوان تنها منشع اصلی پیدایش و توزیع انسان معتقد بودند ، خروج انسان از آفریقا را مربوط به یک میلیون سال پیش توسط انسانهای خوش بنیه و باهوش تخمین می زده اند.  یعنی هم عصر سنگواره هومو ارکتوس معروف به پسر تورکانا .

زیرا دارای مغز بزرگ و برای یک مهاجرت دشوار به اندازه کافی نیرومند بود. ولی کشف یک سنگواره فک پائین از یک هومونید ، در سال 1991 در منطقه دمانیسی قفقاز در گرجستان و هزاران کیلومتر دور تر از دره شکاف  آفریقا که مشخص گردید مربوط به گونه ای از هوموارکتوس ها می باشد روشن نمود که از زمانهای بسیار دورتر انسان در آنجا ساکن بوده است.


جائی که هیچ یک از دانشمندان احتمال آن را نمی داند . و تا آن زمان هیچ سنگواره ای یافت نشده بود.ولی از آن پس کاوشها ی جدید درآنجا آغاز گردید.و به گنجینه ای از سنگواره های هومو ارکتوس ها و ابزار های سنگی ابتدائیشان  تبدیل گشت . به این تریتیب تصور ما از اینکه چه کسی و در چه زمانی آفریقا را ترک نموده است ، تغییر نمود . زیرا سنگواره ها مربوط به انسانهای راست قامت بسیار ابتدائی تر و کوچک تر و کوتاه تر از  پسر تورکانا بودند. با 4.5 فوت یا 135 سانتیمتر قد .همچنین  مغزی بسیار کوچک داشتند و از ابزار سنگی بسیار ابتدائی تر استفاده می کردند.چشم اندازطبیعی  دمانیسی لایه به لایه در طول میلیون ها سال تشکیل شده بود. و حفاریها یک لایه از گدازه منجمد آتشفان  ناشی از یک فوران عظیمی را پیدانمود که مربوط به 1.81 میلیون سال پیش بوده.و فسیلها روی آن لایه قرار داشتند. یعنی مربوط به حدود 1.8 میلیون سال پیش بودند.


این موضوع باعث شگفتی آن دسته از دانشمندان فوق الذکر گردید که فرگشت انسان  را در آفریقا می دانستند .  چگونه یک هومو ارکتوس کوچک و ابتدائی این فاصله عظیم از آفریقا تا قفقاز را مدتها پیش از پسر تورکانا مهاجرت نموده است. مسلما این امر بسیار زودتر از آنچه پنداشته می شد  رخ داده است. هنوز شوک ناشی از این ماجرا به نظریه معتبر جدیدی ختم نگردیده بود که در سال 2003 در جزیره فلورز اندونزی5000 مایل دور از آفریقا،  سنگواره یک انسان کوچکتر از انسانهای دمانیسی به بلندی  3 فوت یا 90 سانتیمتر کشف گردید. و نام آن را هومو فلورزینسیس  و به اختصار هابیت گذاشتند. اندازه مغز هابیت تقریبا   400 سانتیمتر مکعب و دست و پای کاملا ابتدائی و اندام پائینی آن بسیار شبیه اسکلت لوسی انسانریخت مشهور سه میلیون سال پیش آفریقا بود. ولی در غاری که کشف شد  ابزار های سنگی ابتدائی نیز یافتند که لوسی هیچ وقت نداشته است.


 

وبه این ترتیب  فرضیه لزوم مغز بزرگ برای ابزار سازی زیر سوال رفت ولی عده ای نیز استدلال نمودند که هوموفلورزینس فقط یک جمعیت کوتاه قد بوده است و از یک بیماری رنج می برده که باعث کوتاهی قد و مغز شده بوده . ولی  در تحقیقات کامل بعدی هیچ نشانی از بیماری یافت نشد.  ابزارهای سنگی و شکل چهره آنها شبیه هومو ارکتوس ها بود. انگیزه و دلیل اصلی  این مهاجرت ها احتمالا تغییر آب و هوا بوده است که که موجب کوچ حیوانات قابل شکار و به دنبال آنها که به دنبال علفزارها به آسیا آمده، از آفریقا خارج شدند. ولی خود نمی دانستند که در حال مهاجرت هستند. و فقط از طریق صحرای سینا و خاورمیانه به دنبال حیوانات قابل شکار با سرعت یک کیلومتر در سال در محدوده خود و فقط به صورت گسترش و جابجائی قلمرو خود ، طی 15000 سال به اندونزی  آمدند. اما طبق یک نظریه دیگر به نام کوچک شدن جزیره ای ،  پستاندارانی که در یک جزیره منزوی و با کم بود مواد غذائی مواجه باشند . در طول زمان به تدریج کوچک می شوند. در جزیره فلورز زمانی فیلهای کوچک به اندازه یک گاو زندگی می نمودند. نظریه دیگر هابیت را در مرحله ابتدائی آغاز نسل انسان  قرار می داد. موجودی با سری مشابه هومو ارکتوس و پاهائی مشابه لوسی که تاریخ مهاجرت آنها از آفریقا را باز به زمان  عقب تر یاز می گرداند.به هر حال  در طول یک میلیون سال هوموارکتوسها آسیا را از قفقاز تا اندونزی مسکونی نمودند.البته طبق اکتشافات اخیر در اروپا نیز کشف شدند.گروه کوچکی از آنها حتی تا 50000 سال پیش در آسیا وجود داشته و باقی مانده بودند. یعنی  رکورد دو میلیون سال بقا در حالیکه گونه خود ما تنها  000 200 سال عمر دارد. ولی راز این موفقیت و بقا چه بوده است ؟ دانشمندان درگنجینه دمانیسی جمجه یک انسان کهن سال را کشف نمودند که کلیه دندانهایش را از دست داده بوده است . و حد اقل دو سال بدون دندان زندگی نموده بوده . که نشان دهنده مراقبت های عمیقی است که از او می گردیده .حتی بعضی ادعانمودند که سایر افراد گروه غذا را برای او می جویدند و در دهان او می گذاشتند.

و یا در مورد پسر تورکانا که به صورت نادر یک اسکلت کامل از او کشف شده بوده  آنها موفق به کشف علائم آبسه در سرتاسر آرواره و فک پائین او شدند. عفونت ناشی از آن تمام بدن او را فرا گرفته و او احتمالا به همین دلیل مرگ درد ناکی داشته است. و در حقیقت مورد مراقبت افراد گروه و شاید زنهای خانواده مدتی را بدو اینکه به شکار برود  زندگی می نموده است.ولی هیچکس دلیل درد او را نمی دانسته و نمی توانسته برایش کاری انجام دهد. ادعا می شود که دلیل کامل ماندن  او و عدم دسترسی حیوانات درنده قرار گرفتن ومردن او در آب دریاچه تورکانا در شمال کنیا  و دفن در گل و لای کف دریاچه بوده است . ولی به نظر اینجانب احتمال از دست دادن تعادل بر اثر درد صورت و افتادن و فرو رفتن او در یک باتلاق بیشتر است. به هر حال در آن روز او نتوانسته بوده که به شکار برود. ولی  هومو ارکتوس ها زندگی اجتماعی داشتند. دانشمندان معتقدند که آنها بدون آتش نمی توانسته اند باقی بمانند. زیرا شکارچیان درنده شبها به سراغ آنها می آمدند .و برخی معتقدند که زندگی اجتماعی آنها در کنار آتش  شکل جدیدی به خود گرفته بوده است. زمانی برای دور هم نشستن وتلاش برای تعریف نمودن ( نشان دادن ) ماجرای شکار ها و موفقیت ها و انتقال و اشتراک گذاری غذا و تجربیات . تلاش هائی که تدریجا به اختراع زبان و تکلم آنها انجامیده است . آنها از افراد گروه خود مواظبت و مراقبت می نمودند. و از دست دادن هر یک از آنها برایشان نا مطلوب و رنج آوربوده است .

ادامه دارد......................

بازدید از قسمت قبل (بشر-انسان-آدم)(1)دیرین مردم شناسی از دیدگاه مهندسی

بازدید از قسمت بعد(بشر-انسان-آدم)(3)چند میلیون سال انتظار

کلید واژه ها : انسان، نخستین،سنگواره،هومو،هوموارکتوس،دمانیسی ،هوموفلورزینسیس ،هومونید، دمانیسی، قفقاز ، گرجستان،تورکانا،اختراع ،زبان ،تکلم ،آفریقا،فسیلها، فرگشت، جزیره ،فلورز ،اندونزی، هابیت، اسکلت،

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 27 اسفند 1393 ساعت 17:00

افزودن نظر

دستورات حفظ اسرار کاربران در این تارنما فعال می باشد

کد امنیتی
تصویر جدید

out of the un known

    IN THE NAME OF GOD    
READ_MORE_TEXT
in the name of god   COLOSSEUM,Aspe
READ_MORE_TEXT
    مرگ در پاریس : ا
READ_MORE_TEXT
کهکشان های رنگی click
READ_MORE_TEXT
  به نام خدا     ع
READ_MORE_TEXT
/به نام خدا وند گردون س
READ_MORE_TEXT
بنام  خداوند جان  و
READ_MORE_TEXT
    اسرار بینائی  
READ_MORE_TEXT
محل کنونی شما