امروز سه شنبه 26 شهریور 1398 - Tue 09 17 2019

آخرین زمان بروزرسانی 07:27:13

خبر خوان

فیس بوک

تیوتر

اسرار بینائی

  • مشاهده در قالب PDF
میانگین امتیار کاربران: / 4
ضعیفعالی 
فهرست مقاله
اسرار بینائی
عملکرد چشم
تجزیه و تحلیل پیام های تصویری
اعضای جانبی چشم
چشم سوم
چشم های مرکب
حس تشخیص رنگ
تشخیص مادون قرمز و ماورای بنفش
همه مقالات

 

 

اسرار بینائی

 

چیست در دیده که از دیده برون می نگرد ؟

(مولوی) Jalaleddine Muhammad Balkhie Rumi

سوالی بسیار وهم بر انگیز که البته مولانا جلال الدین محمد بلخی رومی اولین مطرح کننده آن و آخرین هم نبود .و بشر همیشه نسبت به این حس متفاوت که بزرگترین نقش را در شناخت ما از دنیای اطراف دارد، با کنجکاوی و ترس برخورد نموده است . دانشمندان بسیاری از تشریح  آناتومی چشم ناکام ماندند .تا اینکه برجسته ترین دانشمند تاریخ بشر با بهره گیری از توانائی های منحصر به فرد مهندسی و طراحی و دانش اپتیک خود با روشی استثائی و سر شار از نبوغ ذاتی ،  آنرا درون سفیده تخم مرغ پخت و پس از سفت شدن، آن را برش داد و به ساختمان آن بی آنکه تغییری در آن داده شود ، دست یافت . این مرد بزرگ  کسی نبود ، جز دانشمند محبوب اینجانب لئوناردو داوینچی نقاش ،طراح ،مهندس ، زیست شناس،ستاره شناس ،فیزیسین آناتومیست ومتخصص در بسیاری از رشته های دیگر که به تائید اکثر کارشناسان جهان اندیشه هایش 500 سال از زمان خود جلوتر بود ه است. سرگذشت زندگی و فعالیتهای  این دانشمند بزرگ در این سایت   به تفضیل ارائه خواهد گشت.  (تنظیم و گرد آوری مطالب و نمونه ها : مدیریت سایت)


از پاییز سال 1982 گارد ساحلی آمریکا کبوتران را آموزش می دهد تا نقطه‌های کوچک قرمز و زرد رنگ ( رنگ قایقهای نجات) درون آب را که برای چشم انسان غیر قابل تشخیص است در دریا پیدا کنند و از طریق فشار دادن دکمه، خبر دهند. نتایج این کار باور نکردنی است، زیرا چشم کبوتر بسیار تیز بین‌تر از چشم انسان است. چشم قوش تیز پر  هم قابلیتهای شگفت انگیزی دارد. این قوش می تواند از فاصله 1.7 کیلومتری یک پرستو  و از فاصله 800 متری یک سنجاقک را  تشخیص دهد. درست مثل اینکه انسان با یک دوربین قوی دنیا را ببیند! یک شاهین می تواندمثلاً از فاصله 30 متری روزنامه  بخواند.شیر به تیز بینی انسان است. مثلاً یک بز کوهی را از فاصله 1500 متری تشخیص می‌دهد. فیلها وکرگدنها یا به عبارت دیگر گیاهخوارانی که در سنین بزرگی و بلوغ از هیچ دشمنی ترس ندارند، قدرت دیدشان بسیار کم است. آنها از فاصله 30 متری دیگر نمی توانند فرقی بین یک بوته و گورخری که ثابت ایستاده بگذارندو آنها محیط اطراف خود را فقط به صورت مات می بینند، درست مثل زمانی که ما اجسامی را درحاشیه میدان دید خود می نگریم . علت این است که آنها برای باقیماندن در صحنه حیات، به چشمهایی قوی تر از آنچه که دارند ، نیاز ندارند.

کوچکترین چشمهای "دکمه‌ای " پستانداران متعلق به موش کور و خفاش است. آنها در تاریکی مطلق با حواسی دیگر جهت یابی می کنند. بزرگترین چشمهای دنیا به اختاپوس ده پای عظیم الجثه عمق دریا تعلق دارد. در بدن این جانور که 7.5 متر طول دارد، دو چشم هر یک به بزرگی سطح یک صندلی (با قطر 40 سانتی متر) وجود دارد. ولی علی الرغم شباهت زیاد ، در حالیکه چشمان مهره داران از توسعه سلولهای مغزی ایجاد شدند ، چشمان هشت پا از سلولهای بینائی پوست  تشکیل شده است . واین مسئله نشان می دهد روشهای متنوعی برای دریافت پیام های تصویری وجود دارد.(تارنما)             شیر با وجود اینکه شبها معمولاً با حس بویایی شکار می کند، چشمانی تیز   بین دارد. فیلها قدرت بینایی ضعیفی دارند، به طوری که شبها بچه خود را با کفتار اشتباه می گیرند.

 آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 31 فروردین 1393 ساعت 20:59

نظرات  

 
+1 # رویا جمشیدی 15 شهریور 1392 ساعت 07:13
سلام .از نگرش جدید و استثنائی شما و وضوح مطالب و تصاویر بسیار گویا و زیبای شما لذت بردم چون شما بیشتر از دیدگاه مهندسی این مطلب را نوشته اید .که بعضی مطالبی را که در دانشگاه مورد ابهام من بود را در اینجا دیدم. اگر ممکن است در مورد سایر حواس به خصوص شنوائی هم مطالبی را بنویسید.
----------------------------------------------------------------
پاسخ مدیریت سایت :
با سلام از اظهار لطف و توجه شما پزشک گرامی سپاسگزاریم امید وارم با استفاده از نظرات شماو سایر دوستان فرهیخته روز به روز آنرا بهتر نمائیم.
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

دستورات حفظ اسرار کاربران در این تارنما فعال می باشد

کد امنیتی
تصویر جدید

out of the un known

    IN THE NAME OF GOD    
READ_MORE_TEXT
in the name of god   COLOSSEUM,Aspe
READ_MORE_TEXT
    مرگ در پاریس : ا
READ_MORE_TEXT
کهکشان های رنگی click
READ_MORE_TEXT
  به نام خدا     ع
READ_MORE_TEXT
/به نام خدا وند گردون س
READ_MORE_TEXT
بنام  خداوند جان  و
READ_MORE_TEXT
    اسرار بینائی  
READ_MORE_TEXT
محل کنونی شما