امروز دوشنبه 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019

آخرین زمان بروزرسانی 07:27:13

خبر خوان

فیس بوک

تیوتر

hubble site

به دنبال موجودات هوشمند فرا زمینی

  • مشاهده در قالب PDF
میانگین امتیار کاربران: / 1
ضعیفعالی 

به نام خدا

به دنبال موجودات هوشمند فرا زمینی

بخش نخست        سیاره ها

تحقیق و گرد آوری از فضل الله نمازی میبدی


 

 

 

 

 


fazlollah namazi meybodi

می خواهیم در جهان هستی  به دنبال موجودات هوشمند  فرا زمینی  بگردیم. نخستین قانونی که می توان پذیرفت،این است که

یک چنین موجودی  یا  یک موجود زنده است و یا به دست یک موجود زنده هوشمند  پدید آمده است . قانون دوم این است که

یک موجود هوشمند زنده  نمی تواند تنها ساکن زنده  یک سیاره باشد . بلکه برای ادامه  حیات به  موجودات زنده دیگری نیز

نیاز دارد. حد اقل برای منابع  دائمی تغذیه. پس می توانیم  مسیر را آسان نمائیم ودر بخش نخست این بحث،به دنبال سیاراتی

باشیم که امکان وجود حیات در آنها هست. ولی نخست باید یک تعریف جامع و قابل قبول برای حیات داشته باشیم. آنچه که بر

روی سیاره ما اتفاق می افتد به عنوان یک نمونه ، خوب است ولی جامعیت آن باید  بررسی  گردد. برای این  منظور میتوانیم

سوالات علمی متعددی را مطرح نمائیم به عنوان مثال :

1- آیا حیات مانند زمین باید دارای  یک نوع چرخه شیمیائی باشد.؟ پاسخ : بله به دلیل محدود بودن مساحت هر سیاره و در نتیجه مواد اولیه لازم ، باید شاهد یک چرخه برای حیات مداوم  باشیم.

2- آیا نور خورشید مانند پدیده فتو سنتز روی زمین در آنجا نیز نقش اساسی را خواهد داشت ؟ پاسخ : بله با توجه به نیاز مداوم چرخه های شیمیائی به مصرف انرژی ، و اینکه تنها منبع قابل توجه انرژی در منظومه های مختلف ، خورشید های آنها هستند،و انتقال انرژی از آنها از طریق تابش نور میباشد، پس باید شاهد پدیده هائی شبیه فتو سنتز در آنها باشیم.

3- آیا وجود  آب برای وجود حیات در یک سیاره ناشناخته لازم است .؟ پاسخ : خیر وجود آب فقط برای حیات مشابه موجود در سیاره زمین ، لازم است .زیرا آب عملا هیچ گونه فعل و انفعال شیمیائی بر روی اجزای حیات انجام نمی دهد و فقط یک سیال عامل جهت آن است.به عنوان مثال برخی باکتری ها و میکربها صدها بلکه هزاران سال بدون آب ،حیات ، به صورت غیر فعال خود را ادامه می دهند و به محض قرار گرفتن در میط مناسب ، فعال می گردند. آب محیطی است که آنها در آن میتوانند تغذیه ، تحرک ، رشد (تکثیر ) و تولید مثل  را داشته باشند.ولی آنها در خون ، شیر و سایر مایعات آلی نیز فعال هستند.

4- آیا فاصله سیاره تا خورشید در وجود حیات نقش دارد؟ پاسخ :بله شدت نور دریافتی و فاصله بین حد اقل و حد اکثر درجه حرارت سطح سیاره ،به فاصله بین آنها بستگی دارد . که باید امکان وجود سیال  عامل  در فاز های جامد و مایع و گاز را، داشته باشد ، تا توزیع انرژی در تمام سطح آن متعادل باشد . هرچه فاصله بیشتر باشد .انرژی جذب شده کمتر وامکان گونه های مختلف حیات  کاهش می یابد . و حتی به صفر نزدیک میشود.برای شروع جریانات حیاتی ، یک حد اقل انرژی جذب شده وذخیره شده کلی در سیاره لازم است .که هرچه فاصله بیشتر باشد ، زمان لازم برای آن نیز بیشتر است. به عنوان مثال ، زمین با عمر ی حدود 4 میلیارد سال ، پس از 3 میلیارد سال جذب انرژی از  نور خورشید ، مستعد اولین گونه های حیات گردیده است . این اتفاق  بر روی مریخ زمان بیشتری را لازم داشته است.و ممکن است در آینده دورتری اتفاق بیفتد. و یا هرگز اتفاق نیفتد. محدودیت زمانی ما مشخص کننده نوار فاصله آنها ،در محدوده حیات میباشد. زیرا برای ما اکو سیستم های موجود در یک ملیارد سال اخیر ، اهمیت دارد .

فاصله مناسب یک سیاره از یک ستاره را منطقه حیات یا زون قفل شده مناسب می گویند .


5- آیا اندازه سیاره در" امکان وجود حیات " روی آن نقش دارد؟ پاسخ : بله یکی از عوامل لازم برای حیات ،وجود جوی است که بتواند سیال عامل  انرژی  و ماده اصلی ترکیب شونده عمومی ، با واکنش  انرژی زا (مانند اکسیژن) را در خود نگه دارد. و سیاره باید جاذبه لازم جهت نگهداشتن این جو را داشته باشد. پس به یک حداقل جرم احتیاج دارد. از طرفی اگر این جاذبه بیش از حد زیاد باشد ، امکان وجود فاز گازی در لایه های پائین نزدیک به سطح آن به دلیل فشار بالای اتمسفر کاهش می یابد. البته چرخش وضعی سیاره با کمک نیروی گریز از مرکز تا حدود زیادی این امر را جبران می نماید.  این موضوع عنوان یکی از مطالب آینده ما خواهد بود.  (مدیریت تارنما)

اکنون کمی  به اخبار وفعالیتهای انجام شده در این زمینه خواهیم پرداخت.

یک تلسکوپ فضایی به نام کپلرساخت ناسا ، که باهدف کشف سیارات فراخورشیدی مشابه زمین در ماه مارس سال 2009 به فضا پرتاب شده‌است. و برای این‌کار درخشندگی ۱۰۰٬۰۰۰ ستاره را در مدت ماموریت ۳/۵ ساله خود، بررسی می‌کند تا نشانه‌ای از کاهش درخشندگی بر اثر گذار سیاره‌ای بیابد. این ماموریت به نام منجم آلمانی یوهانس کپلر نامگذاری شده‌است. قطر آن 0.95 متر و به وزن 1039 کیلو گرم است.

در آخرین دستاوردهای سال ۲۰۱۳، ستاره‌شناسان در مورد مأموریت کپلر می گویند سیاره‌ای همانند زمین موجود است که قابل سکونت می‌باشد. دانشمندان می گویند این سیاره که به اسم کپلر ۶۹سی نامیده شده است همانند سیاره‌های سامانه خورشیدی در مداری ویژه پیرامون ستاره‌ای می‌چرخد. این سیاره فراخورشیدی احتمالا نخستین سیاره‌ای است که در آن زندگی خارج از زمین وجود دارد.

تنها در کهکشان راه شیری تعداد سیارات شبیه زمین بیشتر از انسان های روی زمین است

این  تصویر هنری  که  سیاره   کپلر 69 C را  نشان می دهد ،  یک  سیاره ابر زمین ( super earth ) در منطقه قابل حیات به دور یک ستاره خورشید مانند است که 2700 سال نوری از ما در جهت صورت فلکی دجاجه (ماکیان) فاصله دارد.


 

 

 


گالری تجسمی کپلر کلیکفرمائید

CLICK TO GALLERY

 

اخترشناسان با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی کپلر ناسا، محاسبه نمودند که تنها در کهکشان راه شیری بیش از 8.8 میلیارد سیاره زمین مانند وجود دارد که در فاصله مناسب به دو ستاره های خورشید مانند در گردش اند. یعنی نه زیاد نزدیک به ستاره که سطح آنها داغ باشد و نه زیاد دور که به دنیای منجمد تبدیل شوند. به عبارت دیگر تعداد سیارات مانند زمین ، بیشتر از کل انسان های روی زمین است . فضا بیکران، اما در نهایت تهی و خالی نیست. بر اساس یک مطالعه جدید، کهکشان راه شیری دهها میلیارد سیاره به اندازه زمین دارد که به دور ستاره های شبیه خورشید در منطقه قابل حیات در گردش می باشند – نه زیاد داغ و نه زیاد سرد برای شکل گیری و تکامل حیات

تنها در کهکشان راه شیری 8.8 میلیارد فرصت شانس بیولوژیکی وجود دارد. اگر دانشمندان، اتمسفر این سیارات را با تلسکوپ های بسیار قوی که در آینده به فضا پرتاب می شوند، بررسی کنند. این تلسکوپ ها می توانند نشانه های بسیار مهمی از وجود حیات را در اتمسفر این سیارات کشف کنند
یافته های دانشمندان می تواند به این پرسش نیز پاسخ دهد، که در صورت وجود حیات چرا هیچ سر وصدایی از موجودات هوشمند در کهکشان راه شیری شنیده نمی شود؟
تلسکوپ فضایی کپلر با دید دقیق 42000 ستاره واقع در یک بخش بسیار کوچک از کهکشان راه شیری را بررسی نموده تا تعداد سیارات شبیه زمین را مشخص کند. سپس دانشمندان این روش را در دیگر بخش های کهکشان راه شیری نیز به کار خواهند برد.
دانشمندان برای اولین بار محاسبه نمودند  که چه درصد از ستاره های شبیه خورشید سیاراتی مشابه زمین را بدور خود دارند: در نتیجه مشخص شد که 22 درصد ستاره های خورشید مانند،این چنین هستند. به عبارت دیگر در کهکشان راه شیری 200 میلیارد ستاره وجود دارد که 40 میلیارد آن شبیه خورشید می باشد. حتی گفته می شود که تعداد ستاره های شبیه خورشید 50 میلیارد است که در این صورت تعداد سیارات مانند زمین هم به 11 میلیارد می رسد.

بر اساس یکی از پنج تخمین انجام شده، نزدیکترین این سیاره ها ، 112 تریلیون کیلومتر ، معادل  11.8 سال نوری، از ما فاصله دارد. زیرا نور در هر سال  9.4608  ترلیون کیلومتر می پیماید.
البته تاکنون دانشمندان تنها روی ستاره های خورشید مانند تمرکز کردند که این گونه ستاره ها در کهکشان راه شیری زیاد نیستند. زیرا 15 درصد ستاره های کوتوله سرخ نیز سیارات شبیه زمین در منطقه حیات بدور خود دارند. (منطقه حیات به دوراین ستاره ها نسبت به فاصله ما از خورشید خیلی نزدیک می باشد، زیرا ستاره های کوتوله سرخ سرد تر از خورشید اند..)
دانشمندان اخیرا اعلام نمودند که با استفاده از تلسکوپ کپلر تا حال 833 سیاره نامزد برای حیات را مشخص ساخته اند که تعداد کل سیارات کشف شده تا حال به 3538 می رسد و اما همه این سیارات نامزد مناسب برای شکل گیری حیات نمی باشند
تلسکوپ فضایی کپلر 10 سیاره به اندازه زمین را در حال گردش به دور ستاره های خورشید مانند ، مشخص ساخته که در منطقه حیات همان ستاره قرار دارند و سیاره 69 C نیز جزو این تعداد می باشد.
در مقابل هر سیاره کشف شده ، صد ها سیاره دیگر از نظر تلسکوپ فضایی کپلر افتاده است. بنابراین بعد از انتخاب بهترین سیارات از میان این همه سیارات، فقط 22 درصد بهترین سیارات مناسب شمرده شده که به نظر دانشمندان این محاسبه درست می باشد .آخرین بروز رسانی در جمعه, 13 تیر 1393 ساعت 23:50

نظرات  

 
-1 # موجودات فرا زمینیمریم نمازی 17 مرداد 1393 ساعت 21:41
سلام ببخشید شما چرا از منابع دیگران کپی برداری مینمایید و به عنوان سایت علمی با تحریف مطالب اصلی سعی در تلاش برای چه هستید که خود را محقق جلوه دهید آیا نمیدانید این بر خلاف اخلاقیات است .با توجه به داستان پردازی های شما فکر خود باشید
پاسخ مدیریت تارنما :با سلام احتراما از اظهار لطف شما در بازدید از این تار نما سپاسگزارم . اتفاقابه دلیل ماهیت این مطلب که تجربه معتبری نمی تواند وجودداشته باشد ، نظرات ارائه شده صرفا نظرات شخصی این حقیر می باشد.اما اگر منظور شما تصاویر است . برای جذابیت و تجسم بیشترخواننده ،آنها اضافه گردیده است . مثلا اگر راهی برای تهیه تصویر تلسکوپ فضائی کپلر به جز کپی کردن می دانید بفرمائید حتما از آن استفاده خواهم نمود.ولی اصولا تحقیقات یعنی منابع مختلف را مطالعه نمودن و نتایج لازم را در کنار هم گذاشتن. اگر نکته جدیدی اضافه نمودید به پیشرفت دانش کمک کردید.و در غیر این صورت فقط تحقیق نموده و از آن لذت برده اید. .............. فرا تر از ناشناخته
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

دستورات حفظ اسرار کاربران در این تارنما فعال می باشد

کد امنیتی
تصویر جدید

out of the un known

    IN THE NAME OF GOD    
READ_MORE_TEXT
in the name of god   COLOSSEUM,Aspe
READ_MORE_TEXT
    مرگ در پاریس : ا
READ_MORE_TEXT
کهکشان های رنگی click
READ_MORE_TEXT
  به نام خدا     ع
READ_MORE_TEXT
/به نام خدا وند گردون س
READ_MORE_TEXT
بنام  خداوند جان  و
READ_MORE_TEXT
    اسرار بینائی  
READ_MORE_TEXT
محل کنونی شما