امروز دوشنبه 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019

آخرین زمان بروزرسانی 07:27:13

خبر خوان

فیس بوک

تیوتر

سلطان اوزون حسن قسمت ششم وداع (ويراسته)

میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 
فهرست مقاله
سلطان اوزون حسن قسمت ششم وداع (ويراسته)
وداع بزرگ
پیمان شکنی گرجی ها
همه مقالات

به نام خدا

 

 

زندگی  اوزون حسن آق قویونلو بخش ششم - وداع

مقدمه ، اقتباس و تنظیم داستانی از فضل الله نمازی میبدی

( Created by Fazlollah Namazi Meybodi)

مقدمه

اینکه چرا یک حاکم مسلمان  برای حمایت از کفار با یک قشون مسلمان دیگر صرفا به دلیل دریافت  حق الارض از آنها وارد جنگ می شود . نشانه اینست که بعد از حمله مغول و تیمور، چیزی به عنوان تعصب مذهبی نزد حاکمانی که اکثرا از نژاد مغول بودند وجود نداشت. زیرا اصولا اجداد آنها بدون درک صحيح ، ابتدا به مسیحیت گرویدند و سپس به اسلام . همچنین اختلافات میان شیعیان و اهل سنت نیز به خصوص بعد از برچیده شدن خلافت عباسی  بسیار کمرنگ  گردیده بوده است .به طوری که درسر زمینی که تقریبا همه حاکمان آن از اهل سنت بودند شیعیان صفوی به آسودگی خانقاه هاو بقعه خود را داشتند.و مراسم و زیازت های خود بجا مي آوردند. در حالی که پیش از آن و به خصوص در دوره هائي که  نفوذ و قدرت خليفه بيشر بوده مانند غزنویان شیعیان به شدت تحت تعقیب و محدور الدم بودند. والبته کم کم  این اختلافات به خصوص در امپراطوری عثمانی در حال شکل گیری مجدد بود. آنها از اتحاد شیعیان و اهل تسنن بر علیه خود خیلی بیشتر از اتحاد با مسیحیان هراس داشتند. و به همین دلیل به اختلافات آنها  دامن می زدند. و این تلاش ابتدا سرزمین خود آنها را فرا گرفت و سپس  به ایران وسایر بلاد سرایت نمود . به طوری که در شکست بابر تیموری از ازبک ها در غجدوان شمال بخارا  چون بابر از دولت صفوی ایران  کمک  ونیرو گرفته بود ، نویسنده تاریخ رشیدی که عم خود بابر است ، چنین  می نویسد. پیادگان ازبک  از هر گوشه ای بنای تیر باران  گذاشتند تا اینکه در مدت کمی چنگالهای اسلام دستهای کفر و زندقه  به هم بسته ، علائم  پیروزی  برای دین حق  ظاهر و آشکار گردید. و نسیم فاتحانه اسلام را اعلام ، رفض  (لقب ناسزائي که اهل سنت  به شعیان می دادند) و اعتزال را واژگون ساخت . ...........و امپراطور (بابر ) نومید و دلشکسته به سوی حصار برگشت . قتل عام ها ، یکی پس از دیگری  از شیعیان در عثمانی  به دست سلطان سلیم و از اهل سنت در زمان شاه اسمعیل  در ایران برای اولین بار صورت گرفت.سلیم  پس از ایران به مصر حمله و در آنجا یکی دیگر از آخرین خلیفه های عباسی را یافته  ودر نتیجه مقام خلافت را از او دریافت ، و از آن پس خود را خلیفه مسلمین خواند. .............. ادامه مطلبآخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 05 فروردین 1394 ساعت 13:34

نظرات  

 
+2 # Uzunhasansara 12 خرداد 1395 ساعت 16:15
من متوجه نشدم شما این منابع راجع به آق قویونلوها را از کجا به دست آورده اید و یا داستان خیالی نوشته اید .
سپاسگزار خواهم بود اگر به من پاسخ بدهید
پاسخ مدیریت تارنما:
با سلام و تشکر از بازدید شما از این مطلب و پوزش از تاخیر در پاسخ سوال جنابعالی در خصوص بخش اول سوال شما به استحضار می رساند که منابع مربوط به این دوره ویژه از تاریخ کشور ما به صورت مستند در اکثر کتاب خانه ها و سایت های مختلف تاریخی ذکر گردیده و موجود می باشند. و اینجانب نیز چند کتاب در این مورد را قبلا ابتیاع نموده بودم. که سالها فکر مرا مشغول ویژگیهای این حکومت نموده بود. که متاسفانه به دلایل ناگفتنی که خارج از حوصله این مبحث می باشد. سایتی که تصاویر این منابع در آنهابار گذاری گردیده بود . نتوانست به کار خود ادامه دهد.و تصاویر آنها که در قسمت چهاردهم داستان معرفی گردیده بود. غیر قابل نمایش گردیدند.
اما در خصوص بخش دوم سوال شما که ماهیت این داستان مستند. تخیل است و یا واقعیت . همانگونه که از نام مطلب مشخص است اینجانب وقایع تاریخی را به صورت یک داستان تقدیم حضور علاقمندان نموده ام . که در آن ضمن تشریح وقایع مستند تاریخی و پایبندی به آن از یک شخصیت پردازی و باز سازی مجازی و خلق صحنه های تاریخی کمک گرفته ام. که به نظر اینجانب این روش علاوه بر ارزش ادبی جنبه هنری نیز دارد.و البته در قسمت هشتم داستان که اینجانب با توجه به مسائل مهندسی نقشه شهری پایتخت تاریخی آنها را از روی مستندات ترسیم نموده و مکان استادیوم ورزشی چوگان را مشخص و در حقیقت اثبات نموده که این ورزش به زمان قبل از دوران صفویه و میدان نقش جهان بر می گردد. و متکی بر فرهنگ و ورزشهای ترکمانان که معروف بودند که روی اسب به دنیا آمده و از دنیا میروند می باشد.نیز دارای یک ارزش به خصوص می باشد. که شخصا این قسمت را بیش از سایر قسمت ها دوست می دارم.
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

دستورات حفظ اسرار کاربران در این تارنما فعال می باشد

کد امنیتی
تصویر جدید

محل کنونی شما