امروز دوشنبه 29 مهر 1398 - Mon 10 21 2019

آخرین زمان بروزرسانی 07:27:13

خبر خوان

فیس بوک

تیوتر

مظلومیت های کوروش کبیر در مسیر تاریخ

  • مشاهده در قالب PDF
فهرست مقاله
مظلومیت های کوروش کبیر در مسیر تاریخ
جنینی که قبل از تولد به مرگ محکوم شد
نظرات ژنرال سر پرسی سایکس باستان شناس انگلیسی
منابع قرآنی
خلاصه مطالب
همه مقالات

 

به نام خدا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در احوال اقوام  پیش از خود بیندیشید.

مظلومیت های کوروش کبیر در مسیر تاریخ

مقدمه و گرد آوری و خلاصه مطالب از مدیریت تارنمای فراتر از ناشناخته

مقدمه

درمورد کوروش دوم  در خاندان هخامنشی یا همان کوروش کبیر و موسس دولت فراگیر پارس ، مطالب بسیاری نوشته شده است .که البته اکثر آنها به قلم دشمنان او و کشور و مردم  او بوده و یا توسط افرادی که قصد سو استفاده از نام این مرد بزرگ و بزرگوار داشته  و دشمن نامرئی او بوده اند نوشته شده است.ولی هیچ یک نتوانسته اند لقب کبیر را از نام او حذف نمایند. در اینجا به بر خی از آنها اشاره می گردد.به عنوان مثال هرودت و گزنفون مورخین یونانی که به دلیل رقابت فرهنگی و خصومت جنگی یونانیان با پارسیان دل خوشی از او نداشته اند . و یا ژنرال  سر پرسی سایکس غارت گر آثار تاریخی و فرهنگی ما و شبهه قاره هند ، استعمارچی کهنه کار دیو پیر استعمار انگلیس و نماینده ملکه در کمپانی هند شرقی  که حکومت آن مستعمره  را به عهده داشته و علاوه بر آن بسیاری از فتنه ها و بلایای استعماری کشور کوروش از جمله جدا سازی قسمتی از بلوچستان و تشکیل کشور پاکستان ، را طراحی نموده بود ، باز هم در مقابل عظمت این استثنای تاریخ بشریت سر تعظیم فرود آوردند. و به خود جرات خدشه دار نمودن نام او را ندادند.

کوروش و داریوش در کتیبه هایشان همواره آیندگان را از تخریب و تغییر در آن  برحذر داشته اند . گوئی که سرنوشت شوم آنها را می دانسته اند.

روزی در کنار یکی از آن کتیبه ها  برای دوست خود  ، ترجمه آنرا می گفتم  که شخصی در حال نوشتن یادگاری برپائین  دیوار آن  کتیبه ودر کنار یادگار حک شده توسط ناصرالدینشاه قاجار، پرسید اگر معنی این خطوط میخی را میدانید ، به من هم بگوئید . من از فرصت استفاده نمودم و به طنز گفتم  نوشته : لعنت بر کسی که روی این دیوار یادگاری بنویسد.

اما دوستان بد تر از دشمن را در طول این مقاله معرفی خواهیم نمود . کسانی که نام  او را بردند ولی راه خود را رفتند. آنها با روش  تعاریف نادرست و اغراقهای تخریبی و اکثرا نا آگاهانه آسیب های بسیار بدتری از اسکندر و طغرل و چنگیز و تیمور بر شخصیت این فرد و فرهنگ سرزمین ما وارد نمودند.

با وجود آنکه  به  دلیل خطا های دولت های باستانی و حمله های نظامی وفرهنگی اقوام مختلف ، تا قبل از اقدامات باستان شناسی استعمارگران (غارت میراث فرهنگی ما) اطلاعات علمی و دقیقی از تاریخ و نامهای خاندان او در دست نبوده ولی هنوز نام های آنها همچون کوروش و داریوش و اردشیر در کنار نام هائی چون تیمور و چنگیز وطغرل و اسکندر در یک چرخه سینه به سینه از بزرگواری آنها ،  بر فرزندان این خاک نهاده می شود . به عبارت دیگر علی الرغم ویرانی  کاخهای سنگی ، عمارتها ی فرهنگی به عمر خود ادامه دادند.و این اتفاق بارها در تاریخ ما تکرار شده است . که در جای خود به تک تک آنها خواهیم پرداخت. به قول حکیم ابوالقاسم فردوسی :

بنا   کردم  از  نظم  کاخی   بلند .               که  از  باد  و باران  نیابد  گزند.

کاخی که سلطان محمود غزنوی با همه سکه های طلایش هرگز نمی توانست آن را بخرد. و به خاطر حقارت ناشی از آن کاخ ، حکیم فرزانه را به جرم فرزانگی به زندان انداخت. و این کار باعث شد تا به جای قرار گرفتن در کنار اشعار او  ، تا ابد در محاصره و زندان شعر های  فردوسی باشد.

ما بزرگترین ضربه هارا از تغییر چند باره رسم الخط خو خورده ایم . کتیبه بیستون به سه زبان زنده دنیا در آن زمان نوشته شده است که این مسئله به توفیق رمز گشائی این خطوط  کمک فراوانی نموده است.ولی تغییر خط میخی به یونانی پس از حمله اسکندر کار فرهنگ و تعالیم هخامنشی را یکسره نمود . وپس از آن خطوط پهلوی سره و میانه و رسم الخط عربی هریک به امحای قسمتی از فرهنگ و تاریخ ما انجامید.شبیه این واقعه در قرن بیستم در کشور ترکیه صورت پذیرفت که حروف لاتین جایگزین عربی گردید. و فقط یک مثال بزنم که  تابلوی محله ای به نام morat pasha دراکثر شهر های ترکیه  موجود است که به دلیل تغییر رسم الخط  ، گویش عامیانه مرات به جای مراد، جنبه رسمی و ادبیاتی گرفته و روی تابلو های شهر داری تحریر و نصب شده است .به زودی مطلب مفصلی  در این مورد  در سایت ارائه خواهد گردید.ولی زنگ خطری که برای ما به صدا در آمده این است که به دلیل سهولت ، کلمات فارسی را در تلفن های همراه و رایانه ها و تارنما ها ، فارسی را به حروف لاتین می نویسیم .
آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 18 تیر 1393 ساعت 13:54

نظرات  

 
0 # پاسخ: مظلومیت های کوروش کبیر در مسیر تاریخف - حسینی 22 اردیبهشت 1393 ساعت 05:24
lمطالب عجیبی نوشتید . ولی تناقضاتی با آن هست. مثلا ایرانیها در زمان هخامنشیان برای نوروز در سفره به جای هفت سین از هفت شین استفاده می کردند و در آن شراب نیز می گذاشتند. که با گفته شما تفاوت دارد.------------------------------------------------------------------------------------\پاسخ مدیریت تارنما : با سلام از بازدید شما از این مطلب و ارسال نظر تان متشکرم . ولی این داستان را البته من هم شنیده ام ولی به صورت واضح کاملا اشتباه است. زیرا شراب یک واژه عربی است .و در آن زمان نمی توانسته در ایران رایج باشد.و در ایران نام دیگری داشته است. چه رسد به اینکه به خاطر حرف آغازین آن یعنی شین برای خوراکیهای تولیدی در هفت سرزمین مهم امپراطوری پارس ,در هفت چیدنی نوروز از آن استفاده نمایند.
پاسخ | پاسخ به همراه نقل قول | نقل قول
 

افزودن نظر

دستورات حفظ اسرار کاربران در این تارنما فعال می باشد

کد امنیتی
تصویر جدید

out of the un known

    IN THE NAME OF GOD    
READ_MORE_TEXT
in the name of god   COLOSSEUM,Aspe
READ_MORE_TEXT
    مرگ در پاریس : ا
READ_MORE_TEXT
کهکشان های رنگی click
READ_MORE_TEXT
  به نام خدا     ع
READ_MORE_TEXT
/به نام خدا وند گردون س
READ_MORE_TEXT
بنام  خداوند جان  و
READ_MORE_TEXT
    اسرار بینائی  
READ_MORE_TEXT
محل کنونی شما